Régóta számítottam már rá, hogy előbb-utóbb előkerül az internetes hadviselés. Jó, a dolog nem új, az évenkénti amerikai Cyberstorm gyakorlatok, amikor a teljes számítógépes hálózatok megbénulásával számolnak, láthatóan nem néhány üzleti kémkedésre készül. Az azonban kevéssé megnyuftató, hogy a Kínai Népköztársaságnak is vannak elektronikus csapatai vírusokkal és minden egyéb jósággal. Az eufemisztikusan számítógép hálózati műveleteknek becézett alakulatok tevékenysége egyébként valószínűleg terrorcselekménynek minősülne békeidőben. Mint ahogyan a működés közben megfigyelhető orosz elektronikus csapásmérő gépezet is, bár kétlem hogy a dDos támadás lenne a legfőbb fegyverük.
Két okból zavar a dolog: az egyik a mellékes károk kérdése (ún. collateral damages), amely itt magát az internetetet érné, pl. széleskörű vírusfertőzések, vagy gépek eltérítése a fent már említett túlterheléses támadás kivetelezéséhez, gazdasági rendszerek megrongálása, meg még ki tudja mi, a másik, meg hogy nem tudok róla, hogy hazánknak lenne védelmi stratégiája, ellenben e-közigazgatás meg kormányzati gerinchálózat az van. Ha rábukkanok esetleg, akkor majd lesz róla szó. Csak aztán nehogy beüssön valami a Kék Áramlat építése során, mert semmi kedvem újra személyesen bankba járni.
Kár viszont, hogy az évi rendes parádékon nem vonulnak fel az internetes csapatok. Lenne nagy riadalom: a rakéták után jönnének a nagyjából 100-as csoportokba verődött szemüveges sovány geekek.
2007.05.30. 02:46
Hadviselés az Interneten
Címkék: internet biztonsag
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://caracallablog.blog.hu/api/trackback/id/tr7389177
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.