Egyre szkeptikusabb vagyok az EU szoftver kategóriában előadott versenypolitikai elképzeléseivel szemben is. Neelie Kroes kiáll, hogy szeretné látni, hogy a Microsoft operációsrendszer-piaci részesedése jelentősen esik, majd egy think tank előáll egy két oldalas pdf doksival, amiben körvonalazzák, hogyan s miért is lenne ez frankó.
Mielőtt belevágnék a részletekbe, be kell ismernem, hogy nem vagyok egy nagy MSFT fan, ugyanakkor megszállot OS támogatónak se lehetne nevezni. Szeretek kisérletezgetni új számítógépes dolgokkal, és pillanatnyilag egy dual boot megoldás van a gépemen, bár Windowst már nem futtattam vagy három napja. Ugyanakkor azt gondolom, hogy az egy darab azonos operációs rendszernek komoly integráló szerepe volt az egységes PC hardverek és alkalmazásszoftverek megteremtésében, és erőteljesen akadályozza még mindíg az elkülönülő hardverkörnyezetek megjelenését a fogyasztói piacon (Azt hiszem, Sun és IBM procikat nem építenek asztali gépekbe, csak szerverekbe). A másik megoldás ugye az Apple modell, amely mintegy high-end fogyasztói eszközként továbbra is köszöni, jól van, bár pillanatnyilag a hardveres oldala eléggé közelít a PC-hez, és mondanom sem kell, van Windows a Mac-re is. (Csak minek?) És végeredményben a Linux is PC-hardver alapokon jött létre. Mindemellett meglátszik, hogy a Windowsnak nem nagyon kell versenyeznie, például a Vista Ultimate nevű átverésnek egy versenyző piacon igencsak meglenne a büntetése. De mondom, szerintem az egységes piacért a Microsoft az az ár, amit fizetni kellett. Ugyanakkor persze nincsen semmiféle akadálya, hogy megpróbáljuk a lehető legkisebb árat kialkudni. Nyílván nem kell az állami beavatkozást megmagyarázni a piaci viszonyokba, ha olyanok nincsenek is.
Ezzel szemben a fenti pdf-ben megfogalmazott elképzelés az lenne, hogy az operációs rendszer vásárlását válasszuk el a hardvertől, azaz az unbundling. Amivel nyílván esik a preinstall is. Mert hogy akkor az emberek nagyobb számban választanának más operációs rendszert - például Linuxot, és pénzt is megtakarítanának. Ugyanakkor éppen a kész számítógépek tűnnének el, és személy szerint szkeptikus vagyok a Linux otthoni használhatóságával kapcsolatban.
De a fő gond, hogy kötelezővé akarnák tenni az operációs rendszer külön eladását, és ez nem tűnik számomra jó megoldásnak. A Linux nem olcsóbb, ha nem működik.
(Btw újra kellett telepítenem, mert sikerült kicsuknom a saját felhasználómat a grafikus rendszerből a saját könyvtár átmásolásával. Senki nem mondta, hogy ez nem jó ötlet. De ment a parancssor, ugyanakkor nem sikerült más megoldást találnom a problémára.)
A hétköznapi emberek - akik tipikusan nem fogják ezt elolvasni - nem értenek a számítógéphez. Túl sok embernek adtam már középkezdőként tanácsot ahhoz, hogysem elutasítsam ezt az állítást. Milyen lenne már, ha például a telefonunkra sem kapnánk szoftvert? Vagy az ABS-be? Esetleg a BIOS-t is mindenki maga installálja, meg a firmware-eket?
Másfelől meg nem tetszik, hogy kimondottan a Microsoft elleni fellépésről van szó. Az Apple-t hányan csesztetik a teljesen zárt rendszere miatt? (Jó, most az iPhone miatt kap. Btw vissza akarják zárni a renitens felhasználókat az AT&T-hez.) Vagy Negropontét, aki a párszázdolláros laptophoz ugyancsak bundled oprendszert ad?
Harmadrészt rühellem az EU-s bürokráciát. Egy csapat beszari kretén, akiknek a szent tehenük a mezőgazdasági réteg (parasztok) támogatása, meg a belterjes EU-s tartalomipar védelme, már amikor nem veszi meg őket az amcsi lobby kilóra. És most sem a felhasználó szabdságáról van szó, hanem a költségről meg arról, hogy a paternalista felsőbb hatalom megmondja, hogy mi a tutijó.
De persze lehet, hogy túl sokat éltem az OEM Windows korában, és elkaptam valami fertőzést. És esetleg tényleg nincs más mód.
2007.09.25. 18:54
Jogászokat és politikusokat a technológiába!
Címkék: microsoft linux apple rant politika eu
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://caracallablog.blog.hu/api/trackback/id/tr24176806
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.