Igazán látványosan bevette a különböző oldalakat a 30 éves, kicsi, környezetbarát akkumulátor/elem története, beleértve kedvenc Origo techbázisunkat is. Az egyetlen probléma a történettel, hogy nem igaz. Javasolt olvasásra Rupert Goodwins és a Boing-Boing gadgets is, vagy Engadget. Ellenben Moszkvicsokat fosztogatnak a T-székháznál.
Rövide összefoglalva a következő a dolog veleje: a technológia maga létezik, sőt a 2005-ös év is stimmel, lásd az egyik egyetem összefoglaló cikkét. Azonban a csodával van néhány gond: a jelenlegi akkuknál melegebb, nehezebb és nukleáris. A nukleáris sugárzás pedig nem állandó, hanem csökken, avagy másképpen minden nukleáris anyagnak van egy úgynevezett felezési ideje, ami alatt a sugárzás mértéke a felére csökken. A tárgyal tríciumnál ez 12 év. Egyébként 2005-ben már sikerült 11%-os aránnyal hasznos árammá alakítani ezzel a technológiával, azaz az energia maradéka más formában távozott (hő?, fény?, ki tudja).
Ja van még egy gond. Említettem, hogy nukleáris? Amennyiben békésen kivárja az ember a megfelelő időt, elbomlik. Amennyiben előtte megsérül, akkor mindenki mehet ólómruháért. Szeretnéd, ha a személyes használati tárgyad egy szennyező atomhulladékká válna?
Népszavazási javaslatunk: Szeretné-e Ön, hogy a kisgyermeke a szomszéd nukleáris laptopján játsszon pasziánszt?
Hát, ha esetleg az origonál dolgozol, kapsz majd juttatásként. DUKE, NUKE 'EM!
Még egy apró gond, amiről egy atomfizikához-kvantummechanikához értő (érteni látszó) ember ír. (Figyelmeztetés: ehhez már nagyon kevés Stephen Hawking, meg a középsulis fizika mindenki olvasson tovább itt) A bétavoltaikus nukleáris folyamatok beindításához egyes hírek szerint az atomok gerjesztése szükséges. Ami pár tonna súlyú és néhány10k watt teljesítményű generátorral egyáltalán nem okozhat gondot. Pont belefér a laptop hűtője mellé.
Az, hogy a blogok nem megbízhatóak önmagukban, nem újság. Ezzel szemben vannak, akik hisznek a tradícionális médiának. Pedig az sem jobb semmivel. Ja, és a blogot író esetleg még érdeklődhet is a téma iránt, nem pedig csak a hóvégi csekk iránt. Emellett látszik (nem most először, és tisztelet a kivételnek), hogy a magyar (tech) újságírás gyakorlatilag két tevékenységből áll: külföldi cikkek fordítása-ferdítése és MTI anyagok copy-paste alapú feldolgozása. De a Techmeme vonatkozó részeinek figyelése már nem. Na mindegy, tuti hogy nem én és nem most fogom megoldani ezt a dilemmát.
Forráskritika, alapvető ismeretek a tárgyról, Wikipedia, Google. Ennyi kellett volna. Kivezető linkek, amin valaki elindulhat, ha érdekli a téma mélyebben, ez mindíg kellene.
Ja, és a fickó (Goodwins) újságíró, aki "hivatalos" blogjában hozta le a problémafelvetéseket. Lehet úgy is.
btw az eredeti cikket direkt nem linkeltem, úgy sincs benne semmi hasznos infó.
2007.10.02. 22:46
Bétavoltaikus elemmel harminc évig üzemelnek az origo droidjai
Címkék: blog hoax origo media welcome to hungary fud
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://caracallablog.blog.hu/api/trackback/id/tr55184148
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.