A Worldshotson felmerült kérdésből, továbbá a CC levlistán elhangzottakból a következő ugrott be: a szerzői jogi/kiadói lobby azzal, hogy nemzetközi szerződésekben, Uniós dokumentumokban rögzítteti a vágyait, lehetetlenné teszi, hogy bármi tegyenek ellene az állam szintjén. E fölött pedig nem nagyon vannak polgári összefogások - remélhetőleg csak egyelőre.
Olyasmik tartoznak ide, mint a népszavazás lehetetlensége a nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségekben
Alkotmányból idézek (1949 20. tv)
28/C. § (1) Országos népszavazást döntéshozatal vagy véleménynyilvánítás céljából lehet tartani, a népszavazás elrendelésére kötelezően vagy mérlegelés alapján kerül sor.
(2) Országos népszavazást kell tartani legalább 200 000 választópolgár kezdeményezésére.
(3) Ha az országos népszavazást el kell rendelni, az eredményes népszavazás alapján hozott döntés az Országgyűlésre kötelező.
(4) Mérlegelés alapján országos népszavazást a köztársasági elnök, a Kormány, az országgyűlési képviselők egyharmada vagy 100 000 választópolgár kezdeményezésére az Országgyűlés rendelhet el.
(5) Nem lehet országos népszavazást tartani:
a) a költségvetésről, a költségvetés végrehajtásáról, a központi adónemekről és illetékekről, a vámokról, valamint a helyi adók központi feltételeiről szóló törvények tartalmáról,
b) hatályos nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségekről, illetve az e kötelezettségeket tartalmazó törvények tartalmáról,
c) az Alkotmány népszavazásról, népi kezdeményezésről szóló rendelkezéseiről,
d) az Országgyűlés hatáskörébe tartozó személyi és szervezetalakítási (-átalakítási, -megszüntetési) kérdésekről,
e) az Országgyűlés feloszlásáról,
f) a Kormány programjáról,
g) hadiállapot kinyilvánításáról, rendkívüli állapot és szükségállapot kihirdetéséről,
h) a Magyar Honvédség külföldi vagy országon belüli alkalmazásáról,
i) a helyi önkormányzat képviselő-testületének feloszlatásáról,
j) a közkegyelem gyakorlásáról.
És igen ilyen kérdés a szerzői jogi védelem hossza, és a számítógépes bűncselekmények ügye is.
Első lépésben persze csak "harmonizálnak", meg "egységesítenek", majd miután kikerült a téma az állami szabályozás keretéből, bedobják a nagy változásokat, mint a DRM megkerülési tilalma meg a számítógépes bűnözés kiterjesztése gyakorlatilag mindekire. Ezután már csak a bíróságok valamennyire mindig véletlenszerű ítéletei tehetnek kersztbe.
2007.07.30. 17:34
Hogyan vegyük ki az állampolgárok kezéből az őket kötelező szabályok alakítását
Címkék: rant politika jog buntetojog
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://caracallablog.blog.hu/api/trackback/id/tr72128405
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.