A Recording Industry vs The People blog tudomása szerint első esetben született a Record Industry Association of America (RIAA)-t elmarasztaló olyan ítélet, amikor ügyvédi költségeket ítéltek meg a kiadókkal szemben (tehát elvesztették a pert), mégpedig 68.685,23 $-t (hivatalos MNB devizaárfolyam: 178,15, azaz a fenti összeg forintban ~ 12.236.273,7), a Capitol vs Foster ügyben. (Az ítélet pdf-ben)
Elég furcsa hobby magyar jogászként amerikai ítéleteket olvasni, de mondjuk az érvek még jól jöhetnek, hiszen előbb-utóbb itthon is elindulnak az ilyen perek, másrészt meg a kiemelt ügyekben tényleg lenyűgöző jogi érvelések fordulnak elő pro és kontra, nem is beszélve a bíróságokról (na nem mintha az ilyen volna).
Egyébként röviden arról van szó, hogy rossz embert pereltek elsőre (Deborah Fostert), majd később az ő rokona, Amanda Foster ellen nyertek is, ráadásul marasztalási ítélettel (default judgement), szóval azért az ügyet megnyerte a RIAA. Ellenben Deborah Foster is - a bírósági ítélet szerint - a fenti összeget legalább is megalapozottan elköltötte a saját védelmére egy mindenféle alapot nélkülöző ügyben. Azért nem semmi anyagi kockázat.
A dolog érdekessége még ezen kívül, hogy miből jön össze a fenti összeg: kb. 61k $ munkadíj (2 ügyvéd meg egy jogi asszisztens), 4k szakértői tanúi díjazás, a többi költség. És ez egy egyszerű ügy volt.
Másik szép jelenség, hogy D. Foster - miután a kártérítési indítványát elutasították - eredetileg a fenti összeg mintegy dupláját szerette volna megkapni. Ennek egy részét azért utasították el, mert azért csak a felperes Foster volt okolhatól, azaz indokolatlan kiadásnak minősítette a bíróság, másfelől meg eléggé felületes és felfelé kerekedő volt az ügyvédi elszámolás is, a költségekről már nem is beszélve.
Azt hiszem ez jól érzékelteti azt a faktort, ami a legjobb jogszabályok esetén is problémás, a jogi eljárások hozzáférhetőségét. Akinek nincs komoly anyagi háttere, esélytelen az ilyen eljárásokban, még ha igaza is van, miközben soha nem lehet biztosra menni. Valamelyik korábbi bejegyzésemben írtam, hogy a digitális copyright elromlásáért részben a végig nem harcolt csaták a felelősek, a fentiek azt hiszem érthetőbbé teszik, miért is nem voltak azok végigharcolva.
2007.07.17. 17:00
A RIAA perek drága dolgok
Címkék: jog copyright riaa
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://caracallablog.blog.hu/api/trackback/id/tr62119774
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.