Épp a minap volt itt szó a szoftverszabadalomról, meg hogy elég nehéz elképzelni, hogy hogyan is néz ki egy ilyen, erre az Ars Technikán kétnapos cikk - gyakorlatilag rendelni sem lehetett volna gyorsabban egy igazán szemléletes példáról.
Arról van szó, hogy egy tipikusan patent troll cég beperelt második körben 19 jónevű céget szabadalmi jogsértés alapján (első kör az Apple volt, úgy tűnik, megegyeztek), olyanokat, mint a Microsoft, a Verizon, az AT&T, a Sprint, a Dell, a Lenovo, a Toshiba, a Viacom, a Real, a Napster, a Samsung, az LG, a Motorola, a Nokia, és a Sandisk, a következő alapján:
A frissebb szabadalom absztraktja (merthogy kettő van):
"A system implementable using a programmable processor includes a plurality of pre-stored commands for building an inventory of audio, musical, works or audio/visual works, such as music videos. A plurality of works can be collected together in a list for purposes of establishing a play or a presentation sequence. The list can be visually displayed and edited. A plurality of lists can be stored for subsequent retrieval. A selected list can be retrieved and executed. Upon execution, the works of the list are presented sequentially either audibly or visually. The works can be read locally from a source, such as a CD, or can be obtained, via wireless transmission, from a remote inventory. If desired, establishment of a predetermined credit can be a pre-condition to being able to add items to the list for presentation."
Lefordítom: Egy programozható processzort használó rendszerelem, amely előre rögzített parancsok felhasználásával lehetővé teszi egy audio-, zeneművekből, vagy audio/vizuális művekből, például zenei videókból álló gyűjtemény létrehozását. Több mű összegyűjtése lehetővé teszi egy lista létrehozását egy lejátszási vagy bemutatási sorrend kialakításának a céljából. A lista vizuálisan megjeleníthető és szerkeszthető. A listák eltárolhatóak későbbi elővehetőek. Egy kiválasztott lista elővehető és végrehajtható. A végrehajtás során a rajta szereplő művek sorrendben kerülnek lejátszásra vagy hang vagy kép , vagy kombinált hang-kép formájában. A művek elérhetőek akár helyi forrásból, például CD-ről, akár külső forrásból, például drótnélküli hálózaton keresztül egy távoli tároló berendezésről. Ha szükséges, egy előre meghatározott kredit (anyagi feltétel?) előfeltétele lehet a lejátszási listára művek felhelyezése képességének a megszerzésének.
Igen, ez itt az ún PLAYLIST, vagy lejátszási sor szabadalmi leírása, amelyet 2001-ben szabadalmaztattak. Tökéletes példája, hogy egy olyan funkciót részesítenek védelemben, amelyet aztán szoftver fog megvalósítani. Ugyanakkor lehet írni rossz playlist-kezelő szoftvert is, amellyel szemben a fenti szabadalom nem teszi lehetővé versenytárs megjelenését. Vagy fel lehet használni az ilyen szabadalmat digitális útonállásra is - mint most.
Egyébként annak is kiváló példája, hogy az Egyesült Államokban manapság gyakorlatilag mindenre lehet szabadalmi védettséget kapni - mert azért ez eléggé kevéssé elégíti ki a nem nyilvánvalóság követelményét (szerintem legalábbis).
Igazából a per az kétesélyes, de a szabadalmi védettséget azt megkapták - kétszer.
2007.09.16. 20:00
Szoftverszabadalom-példa rendelésre
Címkék: microsoft apple jog szoftverszabadalom digitalis utonallas
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://caracallablog.blog.hu/api/trackback/id/tr83167188
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.