Kialakulni tűnik a gazdagabb, desktop-hálózat összeházasítását végző alkalmazások fejlesztésére szolgáló "környezet", azaz a RIA-k írására szolgáló fejlesztőkörnyezetek. 3 nagy szereplő foglalja el lassan a pozícióját:
I. Az első, talán a legklasszikusabb típisú a Microsoft Silverlight/Windows Presentation Foundation. Éppen mikor Paul Graham kikiáltotta volna halottnak a Microsoftot léptek egyet, és bejelnetették a fenti csomagot, amiről egyébként az IMA konferencián is beszéltek,
sőt Szedlák Ádám még videót is "csinált" róla:
Ami igazán meglepő számomra, az a hozzáállás nyitottsága. Egyrészt, az MSFT belátja, hogy más böngészők is léteznek, és nem rendeli alá az Explorer piaci részesedése növelésének, másfelől, hogy nem csak Windowsban gondolkodnak. Azért elég jelentős, hogy a MSFT egyik zászlóshajóját és kétségkívül legismertebb termékének nincs alárendelve a Silverlight. Elvileg szó van a Linux supportról is, a jövőben.
Ami igazán brutális ebben, hogy a MSFT elkezdett rugalmasan elszakadni a desktop-felfogástól, és elfogadja, sőt egyben jelentős részévé kíván válni a hálózatalapú jövőnek.
(Mellékes, de brutálisan szép lett a MIcrosoft új honlapja.)
II. Az Adobe Flash/Flex/Apollo -ja talán a legkomolyabb játékos. A videókat és általában a csili-vili dolgokat eddig jobbára Flash-sel készítették, a Flex az ezen alapuló framework, és az Apollo a runtimeja. Az Adobe másik komoly előnye lehet a PDF feletti rendelkezés, amely a dokumentumok közzététetelének de facto kötelező eszköze. A Flexet egyébként nyílt forráskódúvá tette nem oly régen a cég. Részletesebb infókért irány az Adobe wiki.
Mindösszesen az Adobe kiváló helyzetben van ahhoz, hogy a várhatóan robbanó RIA eszközök fejlesztésében domináns szerepet szerezzen.
III. A Sun és a Java technológia ( ami nem azonos a Javascripttel). A Sun mantrája (A hálózat a számítógép) nem meglepő, hogy itt is helyet akarnak maguknak. Hátrányban vannak az előző kettővel, de ezt ők is érzik, és két módon próbálják behozni.
Egyrészt a nyílt forráskód felé fordulásban addig mentek el, amíg lehetett: a Java néhány résztől eltekintve, amijóknek nem a Sun rendelkezik a jogaival, nyílt forráskódú lett.
A Sun talán legnagyobb ereje a mobil eszközök és a Javascipt összetalálkozása lehet. A mobil internet és a RIA találkozását különösen segíti, hogy a mobilok egysébként is relatíve buták, azaz nincs mobil "desktop", és miért ne használnánk máshol is a mobilos alkalmazásainkat, ha azok egyébként jók. Legújabb bejelentésük a JavaFX, kimodottan a PC és a mobileszközökre szánt azonos alkalmazások megírására.
IV. ?
Hát még vannak jelentkezők, de a fentiek tűnnek a leendő főszereplőknek. Engem mondjuk nem lepne meg, ha alapvetően az Enterprise szférában on-demand alkalmazások infrastruktúját is készítő Salesforce.com, ne add isten SAP előállna valamivel, de nekik ez nem tartozik a fő érdeklődési körükbe.
Érdekes kérdés a Google választása is. Az ő szolgáltatásaik használnak ugye Flasht (YouTube), de kiemelten vonzódik a nyílt forráskódhoz is, és a Java-t teljesen a kedvükre szabhatják - elméletileg. De persze a többi nagy cég döntése (MySpace, etc) is izgalmas lesz.
Nem könnyű választani azoknak sem, akik független fejlesztőként kerülnek döntés elé, de mivel mindnyájan elkötelezettnek tűnnek a platformfüggetlen megközelítés irányában, ez valószínüleg egy pusztán szimpátiakérdés lesz (melyik tetszik jobban).
A felhasználók (mi) meg majd jól feltelepítjük mindhárom runtimeot. Na jó, Java meg Flash már majd mindenkinek van.
Persze amellett, hogy érdekes lesz figyelni a küzdelmet, azért a RIA területen várható fejlődés se mellékes (yes, that's an understatement).
2007.05.10. 20:18
RIA - rivalizálás
Címkék: microsoft java adobe sun ria apollo innovacio open source silverlight
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://caracallablog.blog.hu/api/trackback/id/tr8673857
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.