Tényleg nagyon röviden az Opensocialról (érdemes olvasni: Webisztan, Doransky, Winer) (Hogy kerül a gumicsizma az asztalra, kérdezhetnénk Winer kapcsán. Hát a következőképpen: ha visszanézünk erre, amit írtam, látható, hogy az egységes API magától nem hoz semmiféle változást a felhasználói lehetőségekben. ) A legjobb áttekintő post szerintem az ex-netscapes Marc Andreessen-é, aki az aktuális projektjével, a Ninggel érintett is az ügyben. Azóta meg írt már vagy három kimerítőt a témában. UPDATE II: Most láttam, Bártházi András nagyjából ugyanazt megcsinálta magyarul.
Első gondolatom az volt, hogy bár közvetlenül nekünk usereknek ez nem lesz jó, de a fejlesztők majd örülnek neki nagyon. Az végül is soha nem baj, ha valaki egy kicsit lefűrészel a kerítések tetejéből. Másrészt meg nem kizárt, hogy előbb-utóbb az adatok migrálhatóak lesznek a hálózatok között, pl. a Maka-Maka érdekében. Mint ahogy az sem kizárt, hogy kialakul egyfajta digitális identitáshordozó csomag (személyi igazolvány), ami ha nem is lesz az államok által elismert, de de facto standard lesz, amelyet sok különböző szolgáltatás használhat, amelyek nem követelik meg a teljes bizonyosságot a személyazonosítás során, és egyes esetekben sikerrel helyettesítheti a még megszületés előtt exitált elektronikus aláírást. (Nyílván érezhető, hogy ez a gondolat még erősen embrionális állapotú.)
De a dolog célja persze az, hogy mindenkit rávegyenek az egységes API használatára, vagyis hogy egybenyissák az oldalakat. Ennek pedig az eszköze nyilvánvalóan az, hogy amennyiben sikeresen bevonnak színvonalas fejlesztőket, akkor komparatív versenyelőnyt jelent a Google API használata. Kicsit olyasmi lesz a helyzet, mint a Windows esetén: az API egy olyan egységes, közös pont, ami fejlesztőket és a platformokat összeköti, és emiatt interoperábilisak lesznek-lehetnek egymással. Egy dolog biztos: az API benne lesz a képben. (Mint ahogy a Windows a különböző márkájú hardvereket és az alkalmazásokat. És ne feledjük: a MSFT gyárt egyéb szoftvereket, sőt hardvereket is.). ((És akkor tényleg nagyon zárójelesen és bizonytalanul jegyzem meg: alakul a web operációs rendszere?))
És nem tűnik sikertelennek az akció. Ki a legfőbb célpont? Facebook. Kinek kell ez legjobban? MySpace. És igen, a két nagy közül az első felszállt a Google buszra. Nem tartott sokáig, tekintve hogy most jelentették be csütörtökön hivatalosan az egész OpenSocialt. A személyes véleményem az, hogy idő kérdése a Facebook bejelentése, hogy hát akkor ő is... - és minél később, annál rosszabb lesz számára, feltéve, hogy működik az Opensocial. Egyedül azért nehéz lesz versenyeznie a fejlesztőkért.
Nyilván semmi értelme nincs összehasonlítani a magyar helyzettel. A verziószámkezeléssel meg várjuk meg a gazdasági lufi újabb leeresztését. Amikor a következő sablon videomegosztó site már nem cutting edge.
UPDATE:A Facebook megegyezés gyakorlatilag a küszöbön áll.
UPDATE III: Persze nyilvánvaló, hogy az egységes API-k egységes veszélyforrások is (aka single point of social vulnerability)
2007.11.02. 17:07
Opensocial: open for developers
Címkék: web2.0 google internet privacy myspace facebook winer identity system opensocial
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://caracallablog.blog.hu/api/trackback/id/tr7216268
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.