1, Lejártak a Microsoft licencekre kötött szerződések
2, Új licenceket kellett venni
3, Nem utolsó sorban az oktatási miniszter nyomására a KSZF egy gigaméretű licencvásárlásra ír ki pályázatot, a doksi egyébként a Wikileaksnek köszönhetően bárki számára megtekinthető
De mi is a tárgya ennek a szerződésnek?
Röviden a
Milyen termékekre irányul a közbeszerzés? A közbeszerzés közös pontja az, hogy a termékek Microsoft termékek, de onnan azután minden van benne. Ezzel a faintos megoldással próbálták kicsit versenyhelyzetnek álcázni a történetet - de persze a király meztelen.
Ez néhány idézett bekezdésből szépen láthatjuk is:
"Ajánlattevőnek komplex megoldást kell kínálnia a közbeszerzés hatálya alá tarozó (sic!) intézmények szoftver licencekkel történő ellátására és kapcsolódó szolgáltatások teljesítésére.
Ajánlattevőnek az alábbi termékekre vagy az alábbi termékekkel teljes mértékben azonos funkcionalitást biztosító termékekre
vonatkozó licencekre kell ajánlatot tennie. A megajánlott termékek nem okozhatnak korlátozást az intézmények meglévő szoftveralkalmazásainak működésében, biztosítaniuk kell a teljes körű együttműködést. A termékek használata (bevezetése) a vásárló részére többlet terhet nem jelenthet. Ajánlattevőnek az alább felsorolt valamennyi termékre vagy azzal teljes mértékben azonos
funkcionalitást biztosító termékre ajánlatot kell tennie (termékenkénti megfeleltetéssel). "
(kiemelések tőlem)És ez után következik egy szép lista, amin jó sok minden rajta van, csupa-csupa Microsoft szoftver, operációs rendszer, office, Visio, stb.
Tehát akkor csak a fentiek alapján, ki indulhat el ezen a közbeszerzésen?
I. Aki az összes érintett termékre - mintegy két A4-es oldalon apróbetővel felsorolt, minimum 100-150 termékre szállítani tud olyan licencet, amelyek
II. teljes mértékben azonos funkcionalitást biztosítanak, és
III. biztosítják a meglévő szoftverekkel és termékekkel való teljes körű együttműködést, valamint
IV. bevezetésük nem jelent többletterhet.
Ki felelhet meg egy ilyen pályázaton? A Microsoft, vagy az általa kiválasztott közvetítő. Szerintem más nem.
A történet újabb fordulatai röviden a tojásdobálás némi zsidózással összekötve (ld. Bombagyáros interjú, linket ne is várjon senki, ez egyértelműen undorító), egy belföldi per, és legutóbb a Microsoft irányában nem kimondottan kedves Kroes biztosnak tett bejelentés.
Előrebocsátanám, hogy nem hiszem, hogy a jelenlegi pályázat és döntés direkt korrupció vagy politikai nyomás következménye lenne, de ettől még bicskanyitogató és álságos.
Az egész Microsoft-ellenes hisztivel kapcsolatosan a következők miatt tartom elkésettnek és tévesnek a reakciókat.
Az egyik, hogy az egész közbeszerzéses történet nem a probléma maga, hanem inkább csak tünete, és valószínűleg nem is a legsötétebb fejezet a magyar állami IT-ügyeknek. Egész egyszerűen egy vendor-lockup, méghozzá nagy méretekben. De a vendor-lockupnak épp az a jellemzője, hogy nehéz szabadulni belőle. Ha le akarunk valami ilyesmit cserélni, ahhoz a leendő felhasználókat oktatni kellene, eleinte hibázni fognak, stb., egyszóval meg fogja zavarni a szerv működését. Sokkal kényelmesebb a megszokottat használni. Mutassatok nekem egy Linuxot használó bölcsészprofesszort (vagy akár tanársegédet), ugye.
Valahol ott romlott el az egész történet, hogy hazánkban mindenfajta IT-fejlesztés és beszerzés az állami szférában jobbára ad-hoc alapokon, stratégia nélkül történik és történt legalább a rendszerváltás óta. Először veszünk/fejlesztünk valamit majd azt sztenderdizáljuk. Ez nem a Microsoft hibája, meg nem is a felhasználó intézményeké igazából. Igazság szerint bizonyos szempontból még szerencse is ilyen körülmények között, hogy egy viszonylag stabil forrásra sikerült rábukkanni, elvégre lehetnének legacy OS/2-esek is a gépeken. Valahogy egyetlen magyar választó figyelmét sem lehet megragadni azzal, hogy milyen állapotú a személyiadat-nyilvántartás vagy a földhivatali rendszer állapota, és esetleg problémás lesz az adatbázisainkhoz hozzáférni 10-15 év múlva. Ignorance is bliss. Ebből kifolyólag nem szempont, hogy ez a terület rendben legyen. Nem itt lehet látványosakat alakítani, hanem a nyugdíjemeléseknél, ugye.
Másfelől meg csekély motivációja van arra egy állami alkalmazottnak, hogy takarékoskodjon. Nulladik pont, hogy nincsen rá felsőbb igény. Egyrészt, mert ha nem sikeres az akció, akkor övé a felelősség (és 'You can't get fired buying Microsoft'). Másrészt ha sikeres, akkor sem kap jelentősebb jutalmat, mert arra tipikusan nincsen pénz. Harmadrészt a szervezetnek sem igazán lesznek belőle előnyei, és akár sikeres akár sikertelen az elképzelés, őt fogják utálni a változásokért. Mit ne mondjak, vonzónak tűnik.
A másik kérdés lehet az, hogy a Microsoft termékek általában működnek. Hovatovább, még supportot is tudnak nyújtani hozzá. Egy cég vagy intézmény életébe nem fér bele az, hogy bocs, ezt a hardvert nem támogatjuk, az csak félig működik, meg reggel újra kellene fordítani a kernelt, és egyébként üljünk le egy tűz köré, és énekeljünk kumbayát. Ehhez vegyük talán még hozzá, hogy a magyar államnak elvileg jó eséllyel megvan a forráskódja a Windowshoz például, ezeket az államoknak át szokta adni a Microsoft. Ezzel szemben az átlagos magyar FLOSS fanatikus mondjuk tizen- huszonéves, aki otthon bütykölgeti a rendszerét, rendszeres tevékenységet vagy végez vagy nem. Néha kicsit háborog. De mit csinál? Látta már valaki a LIPSZ taglistáját. Tanulságos. HUP hozzászólások?
A harmadik dolog az lenne, hogy igazából 25 (akárhány) milliárd forint nem olyan sok pénz, ahhoz képest, hogy többé-kevésbé működőképes dolgokat kapunk értük. Mármint az egyéb állami ügyekhez hasonlítva nem olyan sok.
Úgy gondolom, hogy a jelenlegi helyzetben nem nagyon van választás.
És hogy mit lehetne tenni? Például egyrészt a kérdést bevinni a politikai erőtérbe, elérni hogy a nyílt forráskódúság elvárás legyen, a használt szabványok legyenek nyíltak és közzétettek, és legyenek kötelezően alkalmazandóak. Na meg persze jók. Mondjuk első lépésként. Hallott már valaki állami (adatszintű) interoperabilitásról?
A Microsoft ügy magyar viszonylatban nem botrányos, csak látványos. Hallottatok már a jogászok életét megkeserítő (csúf, gonosz) e-cégeljárásról?